Европейският парламент застава зад младите фермери

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

В Европейския парламент днес се проведе четвъртото издание на Европейския конгрес на младите фермери, в който взеха участие над 300 млади фермери от ЕС. „Европейският съюз не може да се развива добре без силно селско стопанство. От центъра на европейската политика – Европейския парламент желаем да отправим едно много важно послание – младите хора са бъдещето на ЕС и това важи за всички сфери, включително и за земеделието“. С тези думи се обърна към участниците в конгреса португалският евродепутат Нуно Мело в Брюксел. Заедно с Естер Херанз, член на ЕП от Испания той е организатор на най-мащабното събитие, посветено на младите фермери. Той припомни, че почти половината от бюджета на ЕС е посветен на селското стопанство. Младите хора имат ключова роля за развитието на селското стопанство, каза още Мело, който е категоричен, че Европа се нуждае от по-силна политика, подкрепяща  сектора и заетостта в този бранш. Той напомни на участниците, че наследяването на земеделските стопанства в Европа е една чудесна традиция, която гарантира последователност и приемственост. През тази година в надпреварата се включиха 11 проекта, а в конгреса участват делегации от 18 страни. Инициативата е подкрепена от много депутати от Земеделската комисия на Европарламента, сред които и Владимир Уручев, който заедно с Асоциацията на земеделските производители в България е организатор на конкурса на национално ниво.

млади фермери„Имаме проблеми с демографското развитие на населението и неговото застаряване, както и с обезлюдяването на селските райони. Тези неблагоприятни тенденции сe наблюдават от години. Младите земеделски стопани преживяват не малко трудности.“, каза Естер Херанз.  Въпреки сериозното финансиране на земеделието, само 2 % се заделят по първи стълб за младите стопани, напомни тя. „Но все пак през последните години направихме доста, за да облекчим достъпа до финансови средства и подпомагане. Желанието ни е да съживим този сектор, като мобилизираме колкото се може повече млади хора в него.“, каза още тя.

Мартин Шийле от ГД Земеделие на Европейската комисия  постави акцент върху инвестициите в земеделието, които дават възможност да се съхранят и развиват селските райони, околната среда и аграрното производство. Той подчерта, че младите хора имат нужда от инвестиции в нови знания, засилване на капацитета и професионални обучения, които са важни за селските общности. Той призова да се търсят повече пресечни точки между европейските, национални и регионални политики в аграрния сектор. Предстои на 29 ноември комисар Фил Хоган да представи Съобщението на ЕК за бъдещето на ОСП, стана ясно от думите на Шийле.

европейски конгрес на младите фермери„За младите е от особено значение развитието на прецизно земеделие, да имат достъп до земя и да увеличават знанията си за земеделието“, каза Жозеф Доул, председател на Европейската народна партия. Той препоръчва да има повече информационни кампании, на които младите фермери да влязат в естествената си роля на иновативни предприемачи. Партията ще настоява за добре финансирана ОСП.

Групата на ЕНП е много активна по отношение на селското стопанство, тя вече изработи   позиция за бъдещето на ОСП, каза от своя страна Чеслав Шекерски, председател на Комисията по земеделие в ЕП и евродепутат от ЕНП. Бъдещето на ОСП е много важно, от съществено значение е младите да водят дискусия по тази тема. Той призова за повече гъвкавост на бюджета за земеделие, според нуждите на различните региони. Чеслав Шекерски препоръча в дискусията да се включат и  националните парламенти.

На конгреса България беше представена от 25 млади фермери, които участваха в националния конкурс през тази година. Българският победител Рангел Матански представи своя проект, свързан с организацията на производители, която е втората регистрирана в сектор животновъдство у нас.

С голямата награда на четвъртия Конгрес на младите фермери си тръгна испанската делегация. Техният представител грабна първото място с модерната си овцеферма. Призът за най-иновативен  проект отиде в Холандия, а за най-устойчив – в Австрия.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА