ЕП търси по-ефективни механизми за стабилност при кризи в земеделието

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Евродепутати търсят по-ефективни механизми за стабилност при кризи в земеделието. На 1 април 2019 г. Комисията по земеделие към Европейския парламент гласува и прие своята позиция по регламента за обща организация на пазара на селскостопанските продукти, като част от пакета за ОСП след 2020 г. Комисията предлага разширяване на схемата за управление на доставки и намаляване на обема на селскостопанска продукция. Схемата за подпомагане за намаляване на доставяните количества, приложена в сектора на млякото при кризата от 2015—2016 г., следва да се разшири до всички сектори. Да се предвиди възможност за такси за производителите, увеличаващи доставките си при кризи. Възможността за временното ограничаване на доставки на сирене, шунка и вино с географски указания (ГУ) да обхване и всички други продукти със защитени географски указания (ЗГУ) или защитени наименования за произход (ЗНП).

Създаването на единна обсерватория на ЕС за селскостопанските пазари с цел повишаване на прозрачността е друг основен момент в позицията на Комисията по земеделие. Единната обсерватория трябва да събира статистически данни за производството, доставки, цени, печалби, внос и износ, като се съсредоточи върху широк кръг сектори, включително зърнени храни, захар, зехтин, плодове и зеленчуци, вино, мляко и млечни продукти и месо. В случай на задействане на „механизъм за ранни смущения на пазара“, ЕК да внася предложение за възстановяване на пазара в рамките на 30 дни.

По-широка публична интервенция

Комисията по земеделие настоява в обхвата на продуктите допустими за публична интервенция при определен спад на цените да се включат нови продукти като бяла захар, овче, свинско и пилешко месо.

Докато земеделските стопани са изправени пред проблеми с доходите, свързани с нестабилността на цените по веригата за доставки на храни, ЕК предлага само ограничена административна реформа, без да реагира адекватно на проблемите. Трябва да се създават ефективни механизми за предотвратяване и по-добро управление на селскостопанската криза, за ефективно реагиране на нестабилността на цените и гарантиране, че земеделските производители могат да се възползват от по-справедлив и по-стабилен доход.

Предложените изменения ще бъдат гласувани от пълния състав на Парламента след парламентарните избори на 26 май 2019 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА