Експерти очакват добра реколта от грозде у нас

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Очаква се добра реколта от грозде в България, ако лятото продължи да бъде сухо, според експерти. По думите им тенденцията е да се пият млади, а не отлежали вина. „Засега реколтата е добра, но е важно лятото да бъде сухо. Лозата няма проблем с изхранването, нейните корени са дълбоки и тя не изпитва нужда от вода”, обясни Стоян Геров от Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки пред Фокус.

Той допълни, че повечето дъждове биха затруднили запазването на плода. „Периодичните валежи не са проблем засега, защото хората взимат мерки с модерни и хубави препарати, за да се запазят лозята. Важно е и в периода на гроздобера времето да е сухо”, допълни експертът. Той беше категоричен, че има връзка между хубавото вино и мястото, където се отглежда гроздето. „Съставът на почвата, склонът на наклона, дали мястото е закътано или проветриво – всичко това са фактори, които оказват влияние върху качеството на виното”, обясни Геров. Той допълни, че много често хубавите лозарски райони се намират в близост до реки или морски басейни, защото там е по-проветриво и това защитава самия грозд от много болести.

По думите му отлежалите вина в магазините в страната са на изчезване. ”Ако влезете в магазините, рядко ще видите вино на 2-3 години, докато преди 15-ина година беше нормално да има дори 5-10-годишни вина”, каза още Геров. Той обясни, че в последните години преобладава тенденцията да не се пият стари вина, а по-скоро млади. „За сметка на това преобладава плодовият характер на виното. Това значи да се усещат повече плодовите аромати, които виното съдържа, освен тези на самото грозде – нотки на череши, на горски плодове и други”, уточни експертът.

Стоян Геров допълни, че това вече важи както за белите, така и за червените вина. Геров каза още, че българските сортове грозде не са чак толкова много. От белите това са “Димят” и “Мискет”, а от червените сортове – “Гъмза”, “Широка мелнишка лоза” и “Мавруд”. „Общо взето, с това се изчерпват по-популярните и използвани български сортове”, уточни експертът.

По думите му вече навлизат и много нови сортове у нас, които не са толкова познати на хората – “Вилнеа”, “Каберне”, “Сира”, “Гренаж” и др.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА