Допускат косене на нивите в защитените зони, но с условия

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

С нова заповед от земеделското министерство коригират забраната за обработване на земята

Земеделските стопани (собственици или ползватели на правно основание), включително наети от тях лица при поддържане на постоянно затревените площи и обработваемите земи в състояние, годно за производство с цел отстраняване на източниците на опасност за причиняване на пожари, да не извършват косене на тревата, машинно почистване (мулчиране), включително и почистването на храсти, през периода от 25 юли 2022 г. до 7 август 2022 г. включително, е записано в заповед на министъра на земеделието Иван Иванов от 22 юли т.г. От вчера обаче заповедта бе допълнена, като от правилото се изключват площите в защитени зони Натура 2000, в случай, че се извършва ръчно или с косачки за бавно косене от центъра към периферията или от единия край на площта към другия с ниска скорост, при спазване на въведените забрани в обнародваните в „Държавен вестник“ заповеди на министъра на околната среда и водите, издадени на основание чл. 12, ал. 6 от Закона за биологичното разнообразие, с които се обявяват съответните защитени зони и планове за управление на защитените територии.“, се казва в документа.

Напомняме, че заповедта е актуална до 7 август, като при неспазване на заповедта директорите на областните дирекции „Земеделие“ ще могат да съставят актовете за установяване на административните нарушения по чл. 34 и 38а от Закона за защита при бедствия.

Нарушенията на заповедта могат да бъдат санкционирани с глоби. Ако не е предвидено друго наказание, виновните лица се наказват с глоба от 200 до 2000 лв или с имуществена санкция от 1000 до 5000 лв според Закона за защита при бедствия. Маловажните престъпления в тази графа се наказват с глоба от 100 до 200 лв или с имуществена санкция от 200 до 500 лв.

Всички стопани, чиито ниви пък са засегнати от пожари, трябва да сигнализират в ДФЗ. Във ведомството разработиха нова онлайн форма за подаване на сигнали за опожарени земеделски площи. Новата форма представлява електронна бланка, публикувана на видно място в сайта на институцията. Тя е лесно достъпна и дава възможност на гражданите за бързо и своевременно подаване на сигнал за пожар.

Гражданите, подаващи сигналите, трябва да предоставят данни за локализацията на опожарените площи – за тяхното местоположение, за местността и за вида на горящата растителност (нива, овощна градина, ливада, гора и др.). Изисква се и допълнителна информация за засегнатите площи като GPS координати на местността, както и приблизителния обхват на опожарените терени. В електронната бланка има възможност и за прикачване на снимка.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА