До 2020 г. България трябва да има стратегия за климата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

До 2020 г. всички страни-членки на ЕС трябва да са готови и да представят дългосрочна стратегия за климата. Съгласно Парижкото споразумение за климата, всички страни трябва да представят такава дългосрочна стратегия.

Европейският съюз продължава да e начело на глобалната борба срещу изменението на климата. Подготвяйки се за срещата на върха на ООН в Ню Йорк на 23 септември ЕК припомня, че Европейският съюз е начело на глобалните действия в областта на климата, като преговаря за приобщаваща международна рамка, за да отговори на това предизвикателство, а във вътрешен план действа с единство, бързина и решителност.

ЕС предприе конкретни действия зад ангажиментите си по Парижкото споразумение, в съответствие с приоритета на Комисията Юнкер за създаване на Енергиен съюз с перспективна политика за изменение на климата. Европейският съюз е първата голяма икономика, която въведе правно обвързваща рамка за изпълнение на своите обещания в рамките на Парижкото споразумение и успешно преминава към икономика с ниски емисии с оглед постигане на климатичен неутралитет до 2050 г.

Амбициозните действия в областта на климата се радват силна подкрепа. Според последния публикуван специален Евробарометър, който съдържа проучвания на общественото мнение възлагано от европейските институции от 1973 г. насам, 93% от европейците смятат, че изменението на климата е сериозен проблем. Освен това ЕС и неговите държави членки, верни на своя научно обоснован ангажимент за многостранни действия, активно се подготвят да представят до началото на 2020 г. дългосрочна стратегия за постигане на климатичен неутралитет до 2050 г., както е предложено от ЕК.

Комисията  представи визията си за просперираща, модерна, конкурентоспособна и климатично неутрална  икономика през ноември 2018 г., а голяма част от държавите членки одобриха тази визия през юни 2019 г. Според Евробарометър 92% от европейците подкрепят постигането на неутрален климат на ЕС до 2050.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА