Държавите от ЕС се задължават да информират потребителите за качеството на водата

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Европейския съвет актуализира стандартите за качество, на които питейната вода трябва да отговаря. Въвежда се разходоефективен и основан на риска подход към контрола на качеството на водата. Това стана ясно, след като ЕС прие позицията си по предложението да се преразгледа Директивата за питейната вода. Целта е да се гарантира, че водата от чешмите в целия ЕС е безопасна за пиене.

Правилата включват също нови разпоредби за материалите, които влизат в контакт с питейната вода, и за подобряване на достъпа до вода. Преразглеждането е пряк резултат от първата в историята успешна европейска гражданска инициатива „Право на вода“ (Right2Water).

„Знам, че безвредната питейна вода е въпрос, важен за всички нас, както показа и европейската гражданска инициатива Right2Water. Ето защо много се радвам, че постигнахме съгласие по позицията на Съвета във връзка с Директивата за питейната вода. Посланието е ясно: където и да се намирате в Европа, може да пиете вода, без да се безпокоите за здравето си“. Това коментира Йоан Денеш, министър на водите и горите на Румъния.

Един от основните елементи на предложението за преработка е да се актуализират действащите стандарти за качество на водата, които са определени преди повече от 20 години. С предложението се въвежда също и основан на риска подход към контрола на качеството на водата. В дългосрочен план този подход следва да намали разходите по контрола, гарантирайки същевременно най-високо качество на питейната вода.

Освен това с предложението за преразглеждане на директивата се въвеждат нови задължения за подобряване на достъпа до вода. Държавите членки ще трябва също така да гарантират достъп на потребителите до информация за свойствата на водата, която пият, както и до друга полезна информация. Съветът предлага също така нова процедура за определяне на хигиенните изисквания по отношение на материалите, влизащи в контакт с водата, предназначена за консумация от човека. Целта е да се подобри качеството на тези материали, за да се гарантира защитата на човешкото здраве и отсъствието на замърсеност.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА