В Брюксел: България продължава да отстоява преходната национална помощ с нови референтни периоди

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

България продължава да отстоява преходната национална помощ с възможност за актуализиране на референтните периоди. Тази позиция отстояваше страната ни по време на последния Съвет на ЕС по земеделие и рибарство, който се проведе в Брюксел, става ясно от правителствено съобщение. Страната ни твърдо отстоява и запазването на обвързаната подкрепа на нивата от 13+2%. Друга важна тема за България е нивото на заделяне на средства за еко-схемите от бюджета за директни плащания, заедно с обучителна фаза за първите години и гъвкавост за прехвърляне на неусвоените средства към други схеми за директни плащания и развитие на селските райони.

В позицията на е България се подчертава още, че държавите членки следва да имат гъвкавост в прилагането на наличните инструменти с цел по-добро ЕС, Португалия, Agrozona.bgнасочване на плащанията, за да може да се отчете спецификата в конкретните държави. По темата за включване на предварителни условия при спазването на трудовото и социално законодателство в ОСП следва да има ясно и изчерпателно формулирани правила с цел ефективно прилагане и избягване на увеличаването на административната тежест.

В рамките на заседанието ще бъде обсъдено и проучването на Европейската комисия относно опциите на Съюза да актуализира съществуващото законодателство за производство и предлагане на пазара на растителен репродуктивен материал. В позицията ни се посочва, че е важно да се запазят и доразвият облекченията в изискванията към малките предприятия, за да се осигури достъп до семена с високо качество на поносима цена, както и достъп до традиционни и регионални семена, адаптирани към климатичните промени. Очаква се ЕК да представи и проучването за статута на новите геномни техники. Страната ни подкрепя подхода на Комисията за това, да бъде проведена предварителна оценка на въздействието.

Внимание към малките

„По време на срещата подчертах необходимостта от подобряване на доходите на малките и средните ферми, включително семейните ферми,“ посочи в социалната мрежа еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски, „Обърнах внимание на екологичните и климатичните предизвикателства, с които се сблъскваме, в съответствие с европейските цели на Зелената сделка, както и на социалната обусловеност“, отбеляза още той. Полският еврокомисар подчерта, че е необходима сделка сега, за да имат достатъчно време държавите-членки да подготвят своите стратегически планове на ОСП до края на тази година. Това би довело до своевременно приемане на планове и прилагане на реформата на ОСП от 2023 г., по думите на Войчеховски.

„Знам, че поемането на допълнителни отстъпки е предизвикателство за всички нас, но не можем да си позволим да не постигнем съгласие по ОСП, която по-добре ще подкрепи нашите земеделски производители в преход към по-голяма устойчивост. Покажете своята гъвкавост, ние наистина трябва да направим всичко възможно, за да постигнем споразумение“, призова той в социалната мрежа.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА