ЕС иска да увеличи производството на биометан до 35 млрд. кубически метра

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Производството на биометан в Европейския съюз трябва да се увеличи до 35 милиарда кубически метра до 2030 г. За да се постигне това, според Европейската комисия, разрешителните трябва да се издават по-бързо.

Увеличеното производство на биометан е едно от предложенията в плана REpowerEU. Това трябва да направи ЕС по-малко зависим от руския газ. Новината е добра за фермерите, казва нидерландският евродепутат Ян Хуитема (VVD). „Нидерландският  селскостопански сектор е в състояние да произвежда големи количества биометан. Това е ситуация, в която всеки печели“.

„Това дава на фермерите нов модел на приходите и ни прави по-малко зависими от руския газ. Освен това, биометанът е 27 пъти по-силен от CO2, така че улавянето му е от голяма полза за климата. И накрая, инвестициите в инсталации за биометан могат да допринесат за намаляване на емисиите на азот от фермите“.

Руската инвазия в Украйна наруши световната енергийна система. Поради това през март Европейският съвет поиска от Европейската комисия бързо да изготви план за постепенно премахване на енергийната зависимост на Русия. Това доведе до плана REpowerEU, в който освен повече биометан има и други предложения за постепенно спиране на вноса на руски петрол и газ.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА