Заливат ни с евтино мляно месо от кокошки, алармират птицевъдите

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Българските птицевъди имат проблем и с вноса на пилешко месо, нашите производители не могат да продават пилешко месо на колбасарските цехове, защото има дъмпингов внос на смляно месо от кокошки. За това алармира проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България пред „Агрозона“. „Нашите опасения са свързани с това, че ниското качество на този внос проличава когато хората се натровят. Затова призоваваме тези опасни моменти да се преодолеят чрез превантивни мерки за контрол. Подали сме писмо до министъра на икономиката с искане да има не само фискален контрол, а да се засили контролът върху вноса като цяло.“, каза експертът. prof-belorechkov

Практиката на птицевъдите в България е една много сериозна преграда срещу щамовете салмонела особено среща enteritidis и typhi murium, у нас се ваксинира двукратно. В големите птицевъдни стопанства в Полша, където се отглеждат по 50-100 хил. пилета ваксинацията на всички птици е физически невъзможна, уточни той във връзка с проблема с вноса на опасни полски яйца.

„Явно това заболяване е станало в две ферми, личи от маркировката, но само една станция ги е пакетирала.“, каза проф. Белоречков. На етикета на яйцата пише, че крайният срок на годността им е 25 октомври, а това стана ясно на 26 октомври, което значи, че са престояли дълго време някъде или са изминали път в това време, каза още той. От Холандия и Хърватско има предупреждения за опасността от тези ферми, напомни още той, а същевременно няма никакви предприети мерки от полското правителство. Една ветеринарно-контролна служба трябва да уведоми, ако има случаи на салмонела и да унищожи както кокошките, така и продуктите от тях. Тогава възниква въпросът как тези яйца са се промъкнали до Холандия, Хърватско и България – значи има нелегални пътища. От друга страна е възможно производителят да заблуди проверяващите, като дава антибиотици на птиците, обясни проф. Белоречков. Възможно е също така да има мафиотски групи – такива работят не само в Италия, България и Румъния, а и в Полша и Унгария.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА