WWF България започна нова серия от разселвания на есетри в Дунав

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

WWF България започна нова серия от разселвания на есетри в Дунав, съобщава Организацията. На връх Деня на детето и в компанията на ученици от еко клубовете в Лом, е направено първото за тази година пускане на над 20 000 малки чиги. Така започва финалната фаза на проекта за опазване на есетрите, финансиран от Оперативна програма „Околна среда“ – „Прилагане на дейности от Националния план за действие за есетровите риби с цел подобряване състоянието и опазване на есетрите в България”.

През ноември миналата година, на акваторията на природен парк „Персина“, са пуснати над 11 хиляди чиги. В рамките на проекта ще разселим общо 50 000 по цялото поречие на реката – около Белене, Лом и Ветрен. Планирани са още две разселвания – на 5 юни и последното на 12 юни.

Рибките се отглеждат в близки до естествените условия в земно-насипни басейни, където се хранят с естествена храна. Така те са възможно най-адаптирани да оцелеят в голямата река. Преди да бъдат пуснати, всяка рибка е маркирана с метална марка с уникален номер, с големина около милиметър. Тези марки позволяват в бъдеще да проследим кои чиги са естествено родени в Дунав и кои са пуснати от нас. Методиката на маркиране е същата като тази на румънски екип учени, които маркират в предния ляв плавник всяка рибка. Тази последователност е много важна, защото позволява адекватно проследяване на рибите независимо от кой бряг на реката.

„Ние нямаме ресурсите и възможностите на природата, затова възстановителни дейности винаги са трудни, особено когато става дума за живи същества. Много е важно да опазим това, което имаме по начин, който да позволи видовете да се възстановят и самостоятелно. Затова за нас е важно следващият План за действие за есетровите риби да е адекватен към нуждите на тези древни риби“, коментира Веселина Кавръкова, програмен ръководител на WWF България.

Разселванията на есетри се правят по възможно най-прозрачен начин – в присъствието на представители на институциите, медиите и заинтересовани хора от районите на пусканията. Родителите на чигите са хванати от Дунав, след специално разрешение, за да е сигурно, че потомството ще се връща на правилните места за размножаване и така ще бъдат подпомогнати естествените популации.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА