Учени: Европейците трябва да включат някои видове насекоми в менюто си

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Международна платформа, в която участват водещи учени в Европа, занимаващи се с изследвания на така наречените „нови храни“, започна кампания за разпространение на полезна информация за полезността, която насекомите носят за здравето на хората и животните. Според учените от Международната платформа за изследване на насекомите като храна за хората и животните (IPIFF), брашнените червеи, копринените буби, домашните мухи и ларвите на мухата Hermetia illucens може в бъдеще да се превърнат в естествена част от хранителното меню на хората и животните поради това, че са богат източник на жизненоважни за човешкия организъм микроелементи като протеини и желязо. С възможностите за използването им по този начин експериментират и учени от Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA).

Преминавайки през термична обработка, те не са причинители на болести опасни за човешкото здраве, но в зависимост от чувствителността на човешкия организъм е възможно да предизвикват алергии. Ако те станат съставна част на храните, с каквото експериментират в момента учените от IPIFF и EFSA, то тази специфика ще бъде отбелязана на етиката на съответната храна.

Идеята на учените не е насекомите да се предлагат като опакована храна по магазините, а по-скоро да бъдат вложени като съставки на храните. За тази цел се обмисля промяна и допълнение на законодателството на Европейския съюз в тази област, и тези правила най-вероятно ще бъдат в графата „нови храни“.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА