Таня Дъбнишка, АЗПБ: Колизиите в поземленото законодателство объркват производителите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Колизиите между законовите и подзаконовите актове в поземленото законодателство са основен проблем, който обърква производителите. “Предложението за цялостна ревизия на поземленото законодателство и идеята за единен поземлен кодекс са предложения на Асоциацията на земеделските производители в България още откакто станахме член на Европейския съюз, тъй като нашият Закон за собствеността и ползването на земеделските земи е от 1991 г. Важно е да има единен документ, който да изчисти всички колизии.”, каза Таня Дъбнишка, директор на Асоциацията на земеделските производители в България пред националното радио. “Това е правна материя, но ако не дойдат, подадени от браншовиците и от практиката, всички проблеми, които се случват, за които сме сигнализирали, няма как да има един устойчив, стабилен акт, който да може да се прилага”, уточни тя.

Земеделските производители виждат като проблем и субективизма в прилагането на процедурата по комасация по ползване. Напояването също остава болна тема за производителите и създаването на поземлен кодекс има отношение към нея. “При едни стабилни, предвидими поземлени отношения, дори да ползваш комасирано земята, ако имаш стабилност в следващите 5-6-7 години в това землище, на това място, можеш да планираш инвестиции, включително напояването, което е сериозна инвестиция.”, коментира експертът. От Асоциацията на земеделските производители в България настояват МЗХ да даде гласност за визията си за реформи в сектора през бъдещите няколко години.та си за реформи в сектора през следващите няколко години.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА