Странични продукти на етанола могат да заместят вноса на фураж в ЕС

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Концентрат на квасен протеин, който е качествен страничен продукт на някои видове биогорива, може да замести скъпия внос на фураж в ЕС и дори носи потенциал да се превърне в експортна стока. Всяка година се произвеждат над 30 млн. тона дестилирани сушени зърна с разтворими вещества (ДСЗРВ), които представляват висококалорична хранителна добавка позната предимно в САЩ.

Според Питър Уилямс, мениджър по бизнес развитие в английската компания AB Agri, концентратът на квасният протеин има значително по-големи предимства пред ДСЗРВ. Той е не само по-добре усвоим от ДСЗРВ, но и би могъл да замести соята и храната за пилета, например, както и да намали вредните въглеродни емисии в атмосферата. В момента ЕС внася годишно около 24 млн. тона фураж с високо съдържание на протеини, което го прави най-големият вносител на тази стока в света.

Уилямс обяснява, че квасният протеин има по-широко приложение, особено в качеството си на заместител на забранените в Европа антибиотици, които стимулират растежа на животните. Освен това протеинът може да се пласира и на други пазари. Освен това протеинът може да стимулира имунитета и устойчивостта на животните към определени болести, както и да бъде полезен за подрастващите животни.

Други добавки, които се извличат от биогорива, са протеиновите добавки. Те се добиват от глицерол като страничен продукт на биодизела. Уилямс твърди, че в момента политиката на ЕС относно биогоривата не отчита наличието на нови видове храни за животни, но с увеличаване на продукцията в бъдеще това може да се промени.

Учени от Университета в Нотингам разработили процес, при който ДСЗРВ се разделят на три части – тъкан, воднист сироп и протеин. При сегашните нива на добив на етанол това може да позволи производство от 3 млн. тона качествен протеин на година.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА