Снежана Благоева: Бюджетът за България не само се запазва, а се увеличава

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

През преходните 2021 г. и 2022 г. нивото на подпомагане за българското земеделие не само се запазва, а и се увеличава чрез инструментите, които ЕС предоставя за възстановяване. Фермерите ще могат да разчитат на тези средства, за да преодолеят трудностите, които имат в момента и ще могат да направят крачка на развитие в бъдеще. Това каза Снежана Благоева, пълномощен министър в Специалния комитет по селско стопанство в Постоянното представителство на България в Брюксел, по време на уебсеминар на тема “Бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП). Преходният период и реформата след 2022 г.” Събитието се организира от Бюрото за връзка на Европейския парламент в България. В уебинара участва и Елси Катайнен, заместник-председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) на Европейския парламент и докладчик по преходните правила на земеделската политика на ЕС.

“За нас беше важно, да се осъществи плавен преход от настоящия период на прилагане на политиките в земеделието към следващия. Важно е да осигурим подкрепа за земеделските производители в този нелек период”, каза още Снежана Благоева и допълни: “Според мен, изключително важен за земеделските производители е фактът, че можем да продължим да прилагаме директните плащания, както и преходната национална помощ, която ще бъде със същите параметри и условия както през 2020 г. Освен това мерките по Програмата за развитие на селските райони ще бъдат прилагани при същите правила, използвайки бюджета за първите 2 години на ПРСР от новия период. Още по-важно е, че идва подкрепа от инструмента „Следващо поколение ЕС“, който осигурява допълнителни 200 млн. евро за земеделските производители през първите две години. Средствата са с екологична насоченост и ще допринесат за целите на Зелената сделка. Също така се запазва и бюджетът, който ежегодно се осигурява за стопаните чрез националния бюджет.”

Снежана Благоева посочи още, че България, както и други страни-членки на ЕС, не е удовлетворена от напредъка на конвергенцията между старите и новите членове на ЕС. „Едновременно с това за нас е много важна конкурентоспособността на земеделските производители. Още от началото на реформата на Общата селскостопанска политика на ЕС ние настояваме, да можем да продължим да подпомагаме приоритетните за нас сектори с обвързана подкрепа. Разчитаме на Европейския парламент за подкрепа за запазване нивата на обвързана подкрепа и преходната национална помощ“, обясни още тя.

През преходните 2021 г. и 2022 г. земеделските стопани в ЕС ще имат достъп до 8 млрд. евро. 30% от средствата ще бъдат достъпни през 2021 г., останалите 70% през 2022 г. През този преходен период България ще разполага с 880 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони, посочи Асим Адемов, заместник-член на комисия AGRI.

„Зелената архитектура и екосхемите са бъдещето на земеделието, така че целите по тях следва да се запазят. Същевременно настояваме за гъвкавост за прехвърляне на средства между стълбовете на ОСП, тъй като това ще даде свобода на страните-членки да съобразят националните специфики на сектор земеделие“, каза Атидже Алиева-Вели, член на комисия AGRI, и допълни: „Неотменна част от нашите приоритети са дигитализацията и иновациите, както и осигуряването на продоволствената сигурност и производството на чисти храни, въвеждането на новия модел на отчитане на резултати, който смятаме, че ще доведе до намаляване на административната тежест за фермерите. Не на последно място е изграждането на инфраструктура в селските райони, социални услуги, широколентов интернет.“

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА