Румънски „правила“ ни лишават вече 5 години от акула

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

От 2012 г. насам България не отчита почти никакъв улов на акула. Причината – съседите от Румъния. Нашите рибари са под постоянен страх, че могат да им бъдат наложени глоби за улов и конфискация на корабите. Това коментира пред „Агрозона“ Емилиян Милев, председател на сдружение „Черноморски изгрев“. В последните 5 години има постоянно присъствие на румънския граничен катер на т. нар. граница , който  извършва непрестанни проверки и смущава българските рибари. Вече никой не смее да влиза в румънски води и да лови, което всъщност  е напълно законна и нормална практика.

Случаят „Христо Спасов“

Причината за страха е от 2012 г., когато рибарят Христо Спасов бива арестуван в румънската акватория на Черноморието. 1926684_678260622235077_1501763429149447256_nЗадържат го  на 22 мили от чуждестранния бряг, докато той осъществява улов на калкан и акула. Впоследствие Спасов е обвинен, че е осъществил дейността си в румънски води. Освен че конфискуват плавателното му средство за 1 година, румънският съд го осъжда да заплати голяма глоба. Съдът в Добрич признава чуждестранното решение и рибарят е официално „виновен“.  „Няма никаква причина да се страхуваме от тях, но те извършват незаконни действия – всички рибари са наплашени от случая“, казва председателят на „Черноморски изгрев“.

 Правото, което ни дава членството в ЕС е ясно за всички – можем  да ловим там след 12 милната зона.  От 2007 г., когато България се присъединява към ЕС нашите рибари имат пълното право да осъществяват улов в европейски води. „След този случай и постоянното следене на границата, никой не иска да излиза за акула. Страхуваме  се, защото 1 година без кораб ни обрича на глад“, коментира Емилиян Милев. От българска страна има уверение, че румънски кораби могат да ловят след 12 милната зона, но от северната ни съседка такова нещо няма. „Провели сме стотици срещи, на които техните власти са обещали съдействие, но реални резултати няма. Влезе ли български кораб в техни води започват моментално проверки, връщане на плавателните средства обратно и т.н.

1300 акули на излизане в румънска акватория

Основната популация на черноморска  акула е в европейските води пред румънския бряг, където са пускали котва и българските кораби . Акулата там  наистина изобилства.  Уловът  е изключително богат и всеки от нашите рибари иска да се включи . През годините цялото хванато количество е точно на това място. Последният път, когато българските рибари излизат масово , за да ловят хищника резултатът  е впечатляващ.1010948_529525383775269_420079755_n Милев споделя, че на излизане е успявал да преброи  над 1300 акули на борда. За сезон е осъществявал около 19 подобни улова.

Как ще решим проблема?

 „Акула ще има отново в България, когато имаме възможност да влизаме в обетованата „вода“ и получим гаранции, че ще бъдем оставени на спокойствие. Това е от изключително икономическо значение за нас. Януари и февруари почти нямаме улов в нашето крайбрежие и единственият шанс за препитание е акулата“, категоричен е Емилиян Милев.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА