Романтичното шато Windy Hills

Златко Златков
Златко Златков
8 Минути

Избата съвсем скоро ще предлага изящно съчетание на вино с домашно козе сирене

Светлана Трифоновска, сп. Агрозона, февруари 2013 г.

У нас думата „шато“ става все по-популярна и вече не е толкова чужда. Тя се вписва в родния език и пейзажа по приказен начин, без да изглежда като пришълец от чужди земи. Едно от най-загадъчните и романтични български шата е Windy Hills (от англ. Ветровити хълмове – б.р.) край Сливен. Ако пътуваш от София към Бургас, малко преди да стигнеш Сливенски минерални бани, то изниква на пътя от лявата ти страна. Провокира въображението с асоциации за древни замъци, рицарски романи, извиква представата за Южна Франция и безспорно те кара да мечтаеш. До средата на това лято Windy Hills винаги се е радвало на огромен успех от познавачите и любителите на виното, защото пътят към морето неизменно минаваше оттам. Магистралата обаче вече следва друга траектория и Windy Hills остава малко самотнo, но за сметка на това се посещава от истинските ценители и търсачите на романтика.

Инвестиции в козеферма

Избата е направена по програма САПАРД, с ветрогенератор, собствени лозя, малък хотел и просторен ресторант. Новината е, че миналата година собствениците са инвестирали лични средства в козеферма. Идеята е да направят малка съвременна европейска мандра, за да предлагат козе мляко и козе сирене собствено производство. В момента притежават около 140 ярета и  кози, които вече могат да се доят. Фермата ще може да кандидатства за субсидии за животновъдство и трайни насаждения по европейски и национални програми.

Собствени лозя

Шато Windy Hills е създадено през 2000 г. Разполага със собствен лозов масив от 400 дка, създаден стъпаловидно за времето от  2000 г. до 2006 г. Насажденията са от сортовете  каберне совиньон,  мерло и сира, като първите два са български, купени от Кортен, сира е 60 дка и е от френски посадъчен материал. Имат и австралийски сорт Александрийски мускат,  внесен от Франция. „Перфектно е като грозде и от него става много хубаво вино със специфичен аромат и вкус“, уверява управителят. Тук също изпитват необходимост от повече насаждения с грозде за бяло вино, предвид  засиленото търсене на тези напитки в последните години. Когато обаче са създавани лозята са правени почвени проучвания за производство на червено вино, тъй като тогава пазарът е предпочитал тях. По-късно, когато собствениците започват да купуват сира, френските партньори им предлагат и Александрийския мускат. Поради липса на обособени парцели, той  буквално е пръснат в тези 400 дка, защото масивът е бил попълнен.

Ароматни купажи и лимитирани серии

Избата е предимно бутикова, прави вино изключително със собствено грозде, произвежда и бутикова ракия. Позволяват си купажи от два – три сорта, които ферментират едновременно. Мерло, сира, каберне, които дават по-голяма плътност и по-голям аромат, в резултат на което се  получава съвършен букет. Вината са два вида – едните са млади, които нямат контакт с дъбова бъчва и се консумират веднага след като се произведат. Другите отлежават в дъбова бъчва от 6 до 18 месеца. Те променят своя цвят. Плътността на това вино е по-добро, пие се основно през зимата и е значително по-скъпо. Избата има и бутикова серия от 1000 бутилки. Тя е само за ценители, малка партида, консумира се в самата изба. Това вино го няма в търговската мрежа. Бутилките са с парафин и могат да издържат с години. Една бутилка струва между 40 и 90 лв.

Избата произвежда ограничени обеми, като може да достигне до 300 т. Зареждат Кауфланд и предлагат виното си в избата. Имат и незначителни пратки за Германия, Белгия и Австрия.

Испанци и французи

Избата развива винен туризъм. Има договор с тур оператори, които водят туристи-чужденци по маршрут, обикаляйки България. Предлагат им  разходка из цялата изба, гостите дегустират, обядват и продължават към Бургас или Пловдив.

Най-често идват испанци, италианци и французи. Те са ценители, могат да се нарекат „бутикови туристи“ – отличават се от масовите туристи, обобщава управителката.

Три вида мезета и късче препечен хляб

На всеки посетител на нашата изба, независимо дали е в група или индивидуални туристи, предлагаме разходка из избата и проследяване на производствения процес, разказва управителят Данка Николова. Проследява се меленето на гроздето, бурната и тихата ферментация, стабилизирането и бутилирането. На тези, които проявяват интерес след разходката, предлагаме  дегустация на вино. Имаме  клиенти, обикновено българи, които се записват, за да си направят уикенд с дегустация. Предлагаме им три вида мезе, три вида вино и препечен хляб, разкрива част от магията при вкусването на напитките управителката.

Охладен Александирйски мускат с „Бри”

Предлага се първо бяло вино, в случая Александрийския мускат от 2011 г., собствено производство. Важното е да се знае, че това вино трябва да е охладено, а мезетата не бива да са  пикантни и много овкусени. Подходящи са сирене, кашкавал, шунка с препечен хляб. Риба не сервират към него, но в домашни условия  ароматите и вкусът на това вино са превъзходни с пилешко, с хапки, видове сирена, но най – му отива сирене „Бри”.

Пивко, младо, рубиненочервено

Следва младо червено вино. То върви със същите мезета, защото не е натоварено като питие. То е леко  пивко, с рубинонечервен цвят. Поднася се при стайна температура около 20 градуса. По принцип червените вина са по-зимни, загряващи.

Отлежало с вкусна пържола

Третото вино, което се поднася е отлежавало в дъбова бъчва и  върви с по-тлъста мръвка. За предпочитане е мезетата да не са натоварени с подправки, за да се усетят ароматите на виното.

В пълна зрялост

„Много е важно да се знае, че вината в избата са натюр, правят се от гроздето, което е от лозята, не слагаме никакви подобрители. Огромното предимство е, че берем, когато плодовете са напълно узрели, а това е задължително условие, за да имаш качествен продукт“, категорична е управителката.

Последно сбогом на морето

Избата разполага с малко хотелче от 10 стаи, чиито тераси и прозорци гледат към зелените лозя. Много често тук отсядат летовници на връщане от морето, и така му казват последно сбогом. Могат да останат, да хапнат и пийнат на огромната тераса, да разтоварят напрежението и с нови сили да започнат седмицата. „Наспиват се хубаво, хапват сутринта, пият едно кафе и в 9,30 са в София на работа“, дава усмихната рецептата за седмично щастие управителката.

Бохеми, влюбени, бизнесмени

Обичайните клиенти на шатото са романтични хора, които ценят вината, знаят какво да си купят, артисти,  политици, бизнесмени, бохеми, влюбени. На това място през 2006 г. е сниман българския игрален филм Моето мъничко нищо на Ники Урумов.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА