Постигнато е споразумение за намаляване на субсидиите за големите ферми в новата ОСП

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Задължават държавите-членки да отделят 30% от субсидиите за екологични форми на земеделие

По време на срещата на европейските преговарящи в Люксембург бе постигнато споразумение за намаляване на субсидиите за големите ферми и за насърчаване на младите фермери като част от мащабната промяна на Общата селскостопанска политика на ЕС, съобщава АФП. „По много от важните въпроси имаме принципно съгласие”, заяви ирландският министър на земеделието Саймън Ковъни, председателстващ дискусиите. Той изрази надежда, че на днешната среща между Европейската комисия, Съвета и Парламента в Брюксел е формализирано предварителното споразумение. Ковъни заяви, че основната пречка, как да се разпределят субсидиите на регионално и национално ниво  е била преодоляна, но предупреди, че решението не е окончателно. Според сегашните правила 80% от плащанията по ОСП отиват при 20% от фермите. Според новото предложение страните-членки трябва да осигурят до 2019г. всеки фермер да получава поне 60% от средната национална субсидия за хектар. Преговарящите са се съгласили и за увеличаване на субсидиите за младите фермери и задължаване на страните да отделят 30% от субсидиите за екологични форми на земеделие.

Агенция “Ройтерс”, цитирайки свои източници отбелязва, че следващия програмен период между 2014 и 2020 г. за пръв път се обмисля таван на финансиране, което получават най-големите фермери в ЕС. Сега обаче, в поредния кръг от преговори по реформата на бъдещата ОСП е постигнато споразумение съкращението на парите да бъде смекчено. Така големите земеделски стопанства ще могат да загубят не повече от 30% от размера на директните субсидии, които получават сега, но не и повече от това.

Данните в последните години показваха, че едрият земеделски бизнес получава милиони в субсидии и така на практика се губи идеята това финансиране да бъде допълващ доход за фермерите. В много държави избухнаха и скандали заради огромните разлики във финансирането за едрите и дребните фермери. Така преди две години Брюксел предложи да бъдат ограничени парите за най-големите земеделци в новата програма. Първоначалните планове бяха да се въведе таван от 300 хил. евро на фирма, както и скала, според която плавно да намаляват доходите за земеделци, които получават директни субсидии в размер между 150 и 300 хил. евро. Това означаваше, че част от най-големите стопанства щяха да получават с до 40% по-малко пари, отколкото преди. Очаква се окончателното споразумение по реформите в бъдещата селскостопанска политика на ЕС, за която отиват около 50 млрд. евро всяка година, да бъде постигнато тази вечер.

В момента в ЕС действат две различни системи за плащане на субсидиите. Едната, която се прилага в новите страни членки, е за плащания на площ. При тях за всеки хектар обработвана земя се получава определена сума като подпомагане. В старите държави членки пък работи система с т.нар. права за плащания, според които финансирането се получава срещу права, раздавани на база обработваната земя през референтни години. Агенция “Ройтерс” дава пример с Франция, където в момента  непропорционално са облагодетелствани фермерите, които са имали най-голямо производство в периода 2002-2003 г.

Според източниците на “Ройтерс” на преговорите в момента е поставена цел да се замени сегашната връзка между плащанията за фермерите и минали производствени равнища в много части от Европа в полза на субсидии, основани на размера на селскостопанските поземлени имоти. От информацията все пак не става ясно дали това означава, че системата с права за плащания ще отпадне, каквито идеи периодично се появяваха неофициално през последните месеци. Въпреки че България също трябваше да въведе от 2014 г. системата с права за плащания на субсидии, още през април служебният министър на земеделието Иван Станков съобщи, че е постигнато споразумение в Брюксел тя да не се въвежда.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА