Първата самостоятелна земеделска инвестиция на Катар в България е факт

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

В края на май регистрираната в България “Катар мениджмънт ейджънси” е купила промишлени и земеделски имоти на стойност над 4.85 млн. лв. в област Варна, съобщава “Капитал”. Сред закупените сгради са птицекланица, пилчарник, люпилня, три овчарника, промишлени и селскостопански постройки и поземлени имоти. Продавачи са фирмите “Еко пиле” и “Птицеком”, част от “Инжстрой холдинг”, който също е страна по няколко от сделките. Управителят на холдинга Пламен Стилиянов също участва като частен продавач.

Компанията купувач e собственост на Мохамед ал Тани, който носи фамилията на емира на Катар. В България тя има участие в още едно дружество – “България – Катар селскостопанска компания”, в което си партнира със смолянската “Тексима трейдинг”. Българско-катарското дружество изкупува агнета в страната, като идеята е износът да бъде не само за Катар, но и за Китай и Южна Корея. “Капитал Daily” не получи коментар за сделките от продавача и бъдещите планове на купувача, но от обема на закупените площи става ясно, че катарската компания вероятно ще разшири дейността си в овцевъдството и друго животновъдство.

С частник вместо с държава

Qatar Management Agency е регистрирано през 2008 г. и развива дейности в различни сфери – от IT и бизнес консултиране до услуги в сферата на търговията с бързооборотни стоки. В началото на миналата година дружеството открива клон в България, регистриран от Мохамед ал Тани. На този етап не е ясно дали развива проекти извън този за износ на месо от България.
Още през 2010 г. Катар обяви, че проявява интерес към българското агнешко месо, като две години по-късно гарантира и сериозността на намеренията си с депозит от 50 млн. долара в Българската банка за развитие. Докато българската администрация предложи вариант за износ, срокът на депозита изтече и парите се върнаха в Катар. Същевременно две фирми – българска и катарска, решиха да започнат свой проект. В края на 2013 г. е създадено съвместното дружество “България – Катар селскостопанска компания”, в което си партнират “Катар мениджмънт ейджънси” и смолянската “Тексима трейдинг”, 100% собственост на Янко Пашов. Само за половин година от създаването й – до средата на 2014 г., българо-катарският холдинг е направил износ на 10 хиляди агнета.

Активи за пилета

Птицекланицата на “Еко пиле” се намира в с. Игнатиево, област Варнa. Предприятието представлява сграда на три нива върху разгъната застроена площ 4465 кв.м. На първия етаж и втория етаж са разположени производствени помещения, а на трето – администрация. Част от финансирането на птицекланицата е било осигурено по програма САПАРД. В последните няколко години дружеството е било на загуба – за 2013 г. приходите  му са били 272 хил. лв., а загубата е над 2 хил. лв.

Птицефермата “Птицеком” също има загуби в последните години, като за 2013 г. е отчела приходи от 858 хил. лв. и минус от 96 хил. лв. Според д-р Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България, от няколко години двете птицекланици не са в експлоатация. Той обясни, че капацитетът им не е бил голям и тъй като са били изоставени, трябва да се инвестира доста в тях, за да бъдат отново използваеми. Според Белоречков катарската компания вероятно няма да се занимава с птицевъдство и по-скоро ще използва имотите за друг вид животновъдна дейност, тъй като секторът тази година е в голяма криза.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА