Няма опасност от поскъпване на гроздето и превземането на пазара от чужденци

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Агенцията по лозята и вината очаква тази година реколтата да е най-добрата за последните 20 години

От няколко години има интерес от чужденци от Италия, Румъния за изкупуване на грозде от България, каза Красимир Коев, изпълнителен директор на Агенцията по лозята и виното, в интервю за БНР. „Количествата, които те купуват не са толкова големи, че да доведат до повишаване на цените на нашето грозде или да изчезне то от нашия пазар като суровина.“, каза той.

По данни на Лозаро-винарската камара и тази година до 50% от гроздовата реколта ще се преработи “незнайно къде”, т.е. в сивия сектор.

Лозовите масиви в България са 600 000 декара. Тази година я водим за година, която може би ще бъде с най-добра реколта, като качествени показатели и като количество за последните 20 години. Очакваме среден добив от тези лозя около 700 килограма на декар, което като сума прави 420 000 тона. Тази година винарските предприятия се очаква да приемат, преработят и произведат вино между 250 и 280 000 тона грозде. Ежегодно между 100 и 120 000 тона винено грозде отива за производство на ракии. Имаме ежегодно износ на продукция  в размер на 20 000 тона. Имаме продукция, която се преработва за домашна консумация. По закон в България от 1тон грозде е разрешено да си произведе всеки вино и ракия за домашна употреба. Т.е остават едни 50 000 тона, които се разпределят за производството на ракии в малките дестилерии и за домашна консумация. От тях вече кой е недобросъвестен и без регистрация продава и реализира – това вече не го коментираме.“, разясни Коев.

Той подчерта, че във вино сектора сивият сектор е не повече от 5%–10%. Спадът в износа на вино за Русия, Красимир Коев и обясни не с ембаргото, тъй като виното не е ембаргова стока, както подчерта той, а много други комплексни фактори са довели до спад в износа на вино от България за Русия.

„От една страна, миналата година – 2014-а – това е годината с най-лошата реколта за България. От друга страна военните действия, които се водиха на територията на Украйна – това е основният пътен коридор на транспорта, който кара нашите стоки за Русия. Наложи се нашите винопроизводители да правят обходи, което изключително много оскъпява тяхната продукция. Девалвацията на рублата – това също даде отражение да не се изнася българско вино. Не качеството, а други фактори попречиха.“, каза той.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА