Новото лице на кашкавала – между чубрицата и боровинките

Кирил Александров
Кирил Александров
5 Минути

Броят на регистрираните фермери с интерес към директна продажба на храни се увеличава. Към юли 2016 г. лиценз са получили 840 земеделски производители, докато през миналата година са били 800 показва справка в регистъра на Агенцията по храните. Едни от първите в страната животновъди и производители на млечни продукти в България, започнали да продават по дългоочакваната от малките фермери Наредба 26 на Министерство на земеделието и храните за директните доставки, са братята Марин и Светльо Пендански. Занимават се с животновъдство като бизнес от десетина години и днес отглеждат млечни черношарени говеда и произвеждат висококачествен кашкавал. Фермата е типично семейна и в нея задружно работят три поколения на фамилията.

Марин е технологът във фермата
Марин е технологът във фермата

«Пендански“ е старото фамилно име, с което родът е известен в региона. Марин и Светльо се занимават с животновъдство от малки и предават семейната традиция на своите деца, които помагат в стопанството. Със собствени средства през 2007 г. изграждат фермата в Алтимир и днес имат 30 крави. През 2015 г. с инвестиция от 50 хил.лв създават мандра за производство на кашкавал и в края на годината получават регистрация по Наредба 26 на МЗХ със съдействието на Българското дружество за защита на птиците и проекта „За Балкана и хората“.

Уникален кашкавал

Произвеждат три вида кашкавал – обикновен, с подправки и с боровинки. Сами създават технологията за производство на кашкавал, по подобие на кашкавал „Витоша”. Залагат името си като гаранция за качество на марката „Братя Пендански”. Марин е технологът в производството на ръчен кашкавал. Преди да започнат своя бизнес той е работил в мандра, където е научил всички тънкости на занаята.

В началото на бизнеса продават млякото на местно преработвателно предприятие, но при ниската изкупна цена решават да опитат сами да преработват. Свързват се с Дружеството за защита на птиците, от където получават експертна помощ за техническата документация. Предлагат три вида кашкавал – натурален, с чубрица и с боровинки, и според Светльо се търсят много. „Боровинките ни са сушени. Купуваме ги от жена, на която имаме доверие.“, казва младият човек, „Този кашкавал има екзотичен вкус, който се търси от ценители. Шарената сол си я приготвяме ние. Знаем си подправките и си ги забъркваме по наша  рецепта.“

Технология за високо качество

borovinki
С боровинки и кашкавалът става деликатес

Продукцията им се реализира при постоянни клиенти и на фермерски пазари. Съобразяват какви количества да произвеждат с поръчките, които идват. Преработват суровината през ден в мандрата, която се състои от работно помещение, помещение за Боровинките правят приемане на мляко, санитарен възел. Оборудвана е с хладилна вана, в която млякото се съхранява до 48 часа. Оттам то се пренася в пастьоризатора, където се загрява до 80 градуса, подсирва се, след което се отцежда, опарва и се меси тесто, което се поставя във форми на пити от по 9 кг. След това кашкавалът зрее отворен 45 дни в камера на постоянна температура 12 градуса, а не в опаковката, както е в големите мандри, обяснява Марин. Съставките на кашкавала са само мляко, закваска и сиречна мая. Два пъти в месеца се взимат проби от суровото мляко за лабораторни изследвания и още два пъти от готовия продукт за микробиология.

Качеството на млякото се дължи на животните и на добрите пасища, които братята ползват – сочни ливади, поляни, богати на билки и треви. Животните са по цял ден навън, само вечер се прибират, през зимата остават вътре на ясла. От тази година ползват държавни пасища под аренда срещу 6 лв/дка. Плащат предварително за годината, макар, че ги ползват само 3-4 месеца – от май до юни, ако е дъждовен. Обработват 500 дка фуражна царевица и люцерна под аренда. Марин споделя, че разчитат на добър ветеринарен лекар, животните редовно се ваксинират и досега не са имали сериозни проблеми със заболявания.

Очакванията им са, че за две години ще си възвърнат инвестицията в мандрата и предвиждат да направят реконструкция на фермата. Планират да произвеждат домашно масло, но имат колебания, защото все още очакват инвестицията в мандрата да се възвърне. Сега правят първите си опити за домашна консумация и споделят, че се получава натурален продукт с високо качество.

Лилия Александрова

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА