Недялка Михова: Неоникотиноидите и ГМО са пагубни за пчелите, а без пчелите сме загубени

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

“Неоникотиноидите и ГМО влияят пагубно върху способността на пчелите да се ориентират и на тяхната физиология.” Това каза за “Агрозона” Недялка Михова – дългогодишен пчелар от Добрич и носител на приза „Пчелар на годината” от последното специализирано изложение за пчелни продукти „Пчеломания”, което се провежда всяка година в областния град. Тя коментира новината, че Европейската комисия (ЕК) възнамерява да забрани три вида неоникотиноиди – клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам, които са активни вещества в повечето пестициди. “Агрозона” писа за това в края на миналата седмица: ЕК забранява неоникотиноидите заради пчелите до дни .

Според Михова тези три активни вещества са толкова силни, че преминават в растението, в сокодвижението му, а оттам и в нектара. Така те проникват и в пчелите, като увреждат крехката им физиология и обърква способността им за ориентация. Това се случва и при обеззаразяването на семената с тези вещества. “Ето защо трябва да бъдат забранени изцяло, а не само при определени методи на употреба”, допълва лъчезарната Михова. “Някои хора не се замислят, че колкото повече се опитват да стериализират средата, за да повишат изкуствено добивите, толкова повече химия влагат, което влияя негативно не само върху пчелите, но и върху цялата среда”, допълва тя.

Сериозен е проблемът, че някои земеделци пръскат рапицата с пестициди, когато цъфти, заради рапичния цветояд. По принцип има наредба, която забранява да се пръска цъфтяща растителност, но тя не се спазва. Освен това самата рапица основно е ГМО и това допълнително влошава положението. Няма как иначе растенията да са високи колкото човешки ръст. Положението се влошава от факта, че точно когато цъфти рапицата се роят пчелите”, разкрива Михова тези интересни подробности. Тя пита защо в противен случай се амортизират, защо умират, защо изчезват? Нейн колега е имал 80% смъртност и той също споделя мнението, че това се дължи на отровения прашец.

За ГМО е чела материали, които обясняват как се отразяват върху трудолюбивите насекоми. Според тях изменението в структората и същността на растението парализира мозъчната дейност, те губят ориентация, „компасът им се разваля” и не могат да намерят обратния път до кошера. „Това е като аутсхаймера при хората, но за пчелите е пагубно”, обяснява Недялка Михова.

В заключение тя добавя, че 70% от храната, която консумира човечеството, е плод от опрашващата дейност на пчелите. „Добре е да се замислим, че без тях сме обречени. Айнщайн е казал, че 4 години след като изчезнат пчелите ще изчезне и човечеството. Баба Ванга предрича същото в словата си.”

Георги Джендов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА