МЗХ интервюира: Каква е структурата на земеделските стопанства

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

 В началото на септември МЗХ стартира изследване за структурата на земеделските стопанства. От министерството ще изготвят анкетник, който трябва да се попълни от земеделците, отговарящи на определени критерии. Изследването ще продължи до 2018 г.  Предварителни резултати  трябва да се публикуват през октомври 2017 година, а окончателните до края на юни 2018 г., съобщиха  за „Агрозона“ от отдел „Агростатистика“ към МЗХ.  Интересното е, че през тази година е предвидено за около 50% от стопанствата, при наличие на интернет, информацията да се събира и въвежда on-line.

Целта на изследването е да се получи актуална и надеждна информация за състоянието и промените, които настъпват в броя, размера, структурата и технико-икономическата насоченост на земеделските стопанства. МЗХ апелира към стопаните да дават възможно най- точна и обективна информация. Това ще покаже на Европа, че трябва да спрат доводите, според които няма нужда от изравняване на субсидиите. Важна цел на изследването е и осигуряване на информация за подпомагането на земеделските дейности.

Ще бъдат анкетирани около 40 хил. стопанства

 В списъка за анкетиране са включени около 40 хил. стопанства. Стопанствата от извадката са определени чрез случаен подбор от 370 хил., отчетени по време на преброяването през 2010 година, като са включени и нови стопанства.farm-day-of-vaccination-1552285

При провеждане на изследването ще бъдат анкетирани земеделски стопанства, включени в случайна стратифицирана извадка, и нови такива от административните регистри: информационната система на БАБХ – ВетИС, данни от Лозарския регистър на Изпълнителната агенция за лозята и виното и данни от ИСАК на Държавен фонд “Земеделие”.

Стопанствата от извадката са определени чрез случаен подбор от 370 хил.

 

Земеделците ще трябва да отговарят на 48 въпроса

Изследването ще се провежда чрез интервю, проведено от анкетьор със земеделския стопанин. По време на допитването ще се отговаря на 48 въпроса, свързани със земеделската дейност през стопанската 2015/2016 година. pole-field-zemedelska zemqВъпросите са свързани с размера на стопанисваните площи и вида на отглежданите култури, броя и вида на отглежданите селскостопански животни, наличие на инсталации за напояване, юридическия статут на стопанството, други доходоносни дейности в рамките на стопанството, консумирана земеделска продукция от домакинството и директни продажби, биологично земеделие, образование на управителя, заетите лица в стопанството, отработено време, земеделски производствени методи и др.

Обучените анкетьори са 535 души

 Обявена е обществена поръчка за изграждане на информационна система за въвеждане, контрол и обработка на данните от изследването, като на следващ етап се предвижда обявяване на обществена поръчка и за закупуване на необходимата техника за осигуряване функционирането на информационната система. Обучените анкетьори от съответната областната дирекция “Земеделие” са 535 души, като в зависимост от необходимостта може да бъдат включени и още.

 

На отказалите да отговорят на въпросите ще бъдат налагани глоби

 

Ако земеделски стопанин откаже да предостави данни по време на интервюто, то той ще се наказва с глоба от 100 до 1000 лева. Санкции обаче ще има и за анкетьорите, които използват, предоставят или разгласят статистически данни. Предвидената глоба е от 1000 до 2000 лв.

Разпределението на анкетьорите по области е съобразено с броя на земеделските стопанства за анкетиране, отдалечеността им и спецификата на областта. Взета е в предвид и практиката от проведеното изследване през 2013 година. Средно за област са предвидени около 19 анкетьори. Най-голям ще е броят им в област Пловдив – 45, а най-малък в област Габрово – 6 души.

Заплащането на интервюиращите е предвидено да бъде 12 лв. за проведена анкета и коректно попълнен и приет статистически въпросник.

В следващата таблица прилагаме  изискванията за земеделско стопанство:

1. Обработва (стопанисва) най-малко:

а) 5 декара използвана земеделска площ;

б) 3 декара обработваема земя;

в) 5 декара естествени ливади;

г) 1 декар овощни насаждения (чиста култура);

д) 1 декар лозя;

е) 1 декар (чисти) специализирани култури (зеленчуци, хмел, тютюн, подправки, медицински и ароматни култури, цветя, декоративни растения, ягодоплодни, гъби, разсадници и др.);

2. Отглежда най-малко:

а) 1 крава;

б) 1 биволица;

в) 2 говеда;

г) 2 бивола;

д) 1 женско животно за разплод (еднокопитни);

е) 2 работни животни (еднокопитни);

ж) 5 прасета;

з) 1 свиня-майка;

и) 5 овце-майки;

к) 2 кози-майки;

ж) 0,5 декара оранжерии. л) 50 кокошки-носачки;

м) 100 пилета за угояване;

н) 10 пчелни семейства;

о) 10 зайкини;

п) 1 репродуктивно мъжко животно, използвано за естествено покриване – бик, жребец, нерез;

р) специални видове животни или птици – 1000 пъдпъдъка, 30 други птици (пуйки, гъски, патици и др.), щрауси, ангорски кози, ангорски зайци, норки, нутрии, буби и др.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА