Как да се предпазим от опасни храни?

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) стартира информационна кампания за опасните последици за човешкото здраве от консумацията на вредни храни. Това бе обявено по време на пресконференция на тема „Безопасност на храните“ по повод Световния ден на здравето 2015 г.  В пресконференцията  участваха представители на НЦОЗА, Министерство на здравеопазването, Световната здравна организация (СЗО), МЗХи БАБХ. Инициативата е част от глобалната стратегия на Световната здравна организация за намаляване на опасността от разпространение на хранителни заболявания и токсикоинфекции. Тази година темата на  Световния ден на здравето е „Безопасност на храните“ и е определена от Световна здравна организация (СЗО).

Постери и обучителен филм „Пет ключа за по-безопасна храна“ ще бъдат разпространени в училища и детски градини в страната, с основното послание, че предпазването от болести причинявани от опасна храна може да се постигне, ако се спазват няколко прости правила:

– поддържайте чистота на ръцете си, посудата, местата за готвене

– разделяйте суровата от сготвената храна, защото първата може да съдържа опасни микроорганизми

– гответе достатъчно дълго време храната, за да се унищожат микроогранизмите

– съхранявайте храната на безопасни температури (от 5 до 60 градуса по Целзий се смята за опасната температурна граница, в която не бива да съхранявате храната дълго време)

– използвайте безопасна вода и пресни хранителни продукти

Целта на кампанията е да бъдат разпространени здравни послания, основани на научни доказателства, чрез които да се обучават както производители и доставчици на храни, така и потребителите, каза доц. Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България.

Храни, които съдържат патогенни бактерии, вируси, паразити или химични вещества, са отговорни за над 200 вида заболявания – от диария до рак. През миналата година в България е имало 15 взрива от хранителни заболявания, като в 11 от тях причинителите са били установени от учените. Засегнати са били 270 души и няма смъртни случаи. Извън официалната статистика със сигурност има и още, за които хората не докладват, обясни държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По негово мнение сегашната система на контрол не е достатъчно ефективна, за да гарантира, че всичко, което се продава в мрежата, е добро. Виждаме, че производителят не носи отговорност, каза той.

Законодателството го има, въпросът е как се изпълнява, подчерта Камен Николов, началник отдел към Българската агенция по безопасност на храните. Имаме много добра нормативна база, тя обаче не се познава още от бизнес операторите, а това не ги оправдава, категоричен е той. Според него хората често не правят разлика между здравословни и безопасни храни.

Проучване на НЦОЗА, проведено сред деца до 5-годишна възраст, показва, че близо 90% от тях искат да им се купи храна, рекламирана по медиите. Около 70% от родителите на тези деца им купуват храна, за която знаят, че не е полезна. Ето защо според експертите е необходимо всички засегнати страни да включат в справянето с проблема за възпитанието на децата в полезно хранене. Това е отговорност не само на страните, които имат пряко отношение към проблема, но и например на медиите, единодушни са експертите.

Обучителния филм „5 ключа за по-безопасна храна“ може да видите в YouTube.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА