Ивайло Тодоров, АЗПБ: В сегашната ПРСР има повече възможности за младите фермери

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

В настоящия програмен период има повече възможности за бизнес за младите производители. Това каза изпълнителният директор на Асоциацията на земеделските производители (АЗПБ) Ивайло Тодоров в коментар за БНР по повод възможностите за финансиране на младите производители през новия програмен период на Общата селскостопанска политика на ЕС. „Всеки трябва да гони своята бизнес идея във времето, което му се струва най-удачно, и да търси подходящата програма“, каза още експертът и добави, че за онези, които тепърва започват своя бизнес, стартовата помощ е по-голяма.

„Ако човек прави нещо две години само защото има програма, това не е бизнес. Би трябвало през тези две години младите фермери, кандидатствали по съответната мярка в периода 2007-2013 г., да са се развили в някаква степен и сега да мислят вече за модернизиране, за кандидатстване по мярка 4.1, където също са допустими дребни инвестиции. Минимумът на кандидатстване там е много нисък, т.е. нямат ограничения да кандидатстват за дребни инвестиции. Аз смятам, че това не е проблем, когато има истинска идея за земеделски бизнес.“, обясни Ивайло Тодоров.

„Много фермери нагаждат бизнес идеите си и всички инвестиционни намерения по програмите, а трябва да е тъкмо обратното. Трябва всеки да мисли за това какво би било ефективно да прави в сектор земеделие“, каза още той и посочи, че в селските райони има много възможности за бизнес, на които трябва да се обърне внимание, след което да се види какви са възможностите за финансиране с европейски средства. „Има много възможности за младите хора, за дребните производители както по Първи стълб –директните плащания, така и по Втори стълб – ПРСР, където има специална програма за дребните. Стартовата помощ, предишната мярка 141, сега е в двойно по-голям размер – преди беше 7 500 евро, докато сега е 15 000 евро. Има възможности, които просто хората трябва да търсят и да опитват максимално да се възползват.“, каза още Ивайло Тодоров.

Млади земеделски стопани са земеделски лица, които за пръв път създават земеделско стопанство или които вече са създали такова стопанство в рамките на 5 години преди подаването на заявления по схемата за единно плащане на площ. Хората до 40 години, които имат актуална регистрация от 18 месеца преди подаване на заявления за подпомагане по новата ПРСР ще могат да получат 25 000 евро безвъзмездно подпомагане за развитие на стопанството. Половината от сумата се изплаща веднага след одобрение на заявлението, а станалата част – след изпълнение на бизнес плана.

Очаква се през май-юни да започне приема на заявления за консултантски услуги, съобщи Ана Петрова, експерт в дирекция „Развитие на селските райони“ към МЗХ. Тя обясни, че Национална служба за съвети в земеделието ще подготвя напълно безплатно бизнес планове за младите фермери. „Първо трябва да бъде отворена мярката свързана с консултантските услуги, за да може бенефициентите които имат желание да кандидатстват по „Млад фермер“ да се възползват от безплатните услуги, които биха им предоставили от Службата за съвети в земеделието.“, каза тя.

Изискването за регистрация от 18 месеца ще се запази. За начало на създаването на стопанството се има предвид едно от действията, които е предприел всеки един от кандидатите, а именно регистрация за първи път като земеделски стопанин, отглеждането на животни и стопанисването на земя. Кандидатите, които имат земя, могат да заявяват подпомагане, но не по-късно от 18 месеца от датата, на която е стартирало самото създаване на стопанството. Всеки един бенефициент има възможност в бизнес плана си да посочи какво иска той сам да направи за собственото си стопанство.

„Има известни облекчения при самата мярка.“, каза още Ана Петрова. Като пример тя посочи, че отпада изискването в рамките на 3 месеца от подписване на договора, ако бенефициентите работят на 8 часа, да преминат на 4-часов работен ден. Отпадна също и изискването за доказване на съответните инвестиции – плащанията с разходо-оправдателни документи. „Тук вече не изискваме задължителните за доказване 5000 евро от първата вноска и съответно две от втората, а даваме повече възможности на младите фермери, които наистина имат желание да направят свое собствено стопанство да изградят каквото искат със съответните инвестиции.“, каза експертът.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА