IFOAM: 30% от земята в ЕС да е био до 2030 г.

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

30% от обработваемата замя на ЕС да е био, тази цел си е поставила Международната федерация на биоземеделското движение, група към ЕС ( IFOAM –ЕС), съобщи Стивън Меридит, експерт към федерацията. Членове на IFOAM провеждат двудневно заседание в София.  Пазарът на биопродукти се увеличава, но в Европа броят на производителите не нараства, стана ясно от изказването на Меридит. У нас обаче е обратното. Съществен е ръстът на био фермери като броят им вече е достигнал около 6 хил., каза Албена Симеонова, председател на Българска асоциация Биопродукти (БАБ). Организацията провежда годишните си заседания в различни страни и по покана на БАБ – българският участник във федерацията, тази година срещата е у нас. Представителите на федерацията са се срещнали със зам.-министъра на земеделието Васил Грудев. Основната цел на заседанието в България е да бъде формирана нова визия за следващата ОСП.

Новоизбраният председател на работната група на IFOAM –ЕС Лорен Моне посочи, през втората половина на 2018 г. страната ни ще председателства Европейския съюз, а именно това ще и най-ключовият период за формиране на политиките в ОСП след 2020 г. и е абсолютно възможно в България да бъдат взети ключови за сектора решения. На въпрос на „Агрозона“ каква е визията  за следващата ОСП и какво трябва да бъде различно от настоящата, от федерацията посочиха, че от публичните средства трябва да се възползват фермери, които не замърсяват почвата и водоизточниците и които ограничават емитирането на парникови газове. А тези, които се стремят към ниски цени и конкуренция, не трябва да се възползват от евро пари. Вместо за конкуренцията обществените средства трябва да отиват за обществени блага, коментираха от IFOAM

Вчера групата е посетила български биопроизводители  – на оранжерийна продукция, розоварна и биопчелин. Няколко пъти членовете на федерацията обърнаха внимание, че България е най-големият производител на био мед в Европа и тук има най-много биологични пчелни стопанства.

Ян Плаги, член на борда на IFOAM, обърна внимание, че българските био фермери работят при трудни условия, тъй като са започнали от нулата след прехода към демокрация. В повечето държави в ЕС биоземеделието има дълга история, но въпреки това у нас фермерите опитват да наложат модерни земеделски практики и успяват да развиват производството си със сравнително бързи темпове.  Той посочи още, че сегашната ОСП залага на развитието на индустриалното земеделие, а не на биологично чистото.  Плаги изказа мнение, че Трансатлантическото споразумение между САЩ и Европа е мъртво, няма да стигне до него. Затова то няма да стои като предмет на обсъждане при съставянето на новата ОСП. По думите му то няма да се случи преди новите президентски избори в САЩ.

Ексклузивно интервю с новия председател на работната група на IFOAM Лорен Моне четете в следващия брой на списание „Агрозона“.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА