Храним космонавтите от НАСА с български охлюви

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

В САЩ се приготвят хранителни добавки за космонавти с помощта на български охлюв от вида Помация. Наскоро стана ясно, че нашенска фирма изнася за САЩ тон и половина отпадъци от почистването на т.нар. родопски охлюви. „Замразените вътрешности (черен дроб и черва) се продават на фирма от щата Тексас, свързана с НАСА“, съобщи за „Агрозона“ представителят на старозагорската компания Илиян Илиев. От тази суровина там се приготвят хранителни добавки, ползвани от космонавтите. Цената, която американците плащат за изхвърляния в екарисажа допреди две години отпадък е 38,4 долара за килограм.

Богатият състав на биокомпоненти в охлювата слуз е изключително ценeн за космонавтите

Средногодишно компанията на Илиян Илиев изнася 30 тона почистени охлюви, като месото се изкупува по 5 евро за килограм във Франция, а черупките се вземат за 1 евроцент. Близо 180 т се пласират в съседна Турция без да са почистени, а у нас потреблението не надхвърля 1,5 – 2 т.issspacefoodsassortment

Охлювите се събират ръчно по склоновете на Родопите в Кърджалийско във времето от 10 май до 30 юни. Най- често събирачите са ученици, които успяват да си спечелят пари, защото изкупната цена на килограм е 1 лв.

Учениците в Родопско най-често събират охлюви, припечелвайки по някой лев

В момента фермите за охлюви в България са над 200. След като се получи слузта от тези охлюви, те се преработват в специален цех и от пречистения екстракт вече се създават хранителните добавки и козметични продукти. Всички те са сертифицирани, като интересът към тях е  огромен. Добивът на слуз става през септември, след което охлювите продължават нормалния си начин на живот. Специални системи и инсталации пречистват събраната слуз до екстракт, който се съхранява в хладилни камери при температура минус 20 градуса. Продуктите от охлюви се пласират в шест държави от ЕС, като в България потреблението също се засилва поради ефикасността им.

Лечебните свойства на охлювите се откриват още през древността. Специално при космонавтиката – екстрактът е изключително богат на колаген и еластин, споделя за „Агрозона“ д-р Александър Долашки от Института по органична химия към БАН.

Месото от охлюв е сред най-чистите в света

Търсенето от чужбина е много голямо, коментира д-р Александър Долашки. Най-големите консуматори на хранителния продукт са Франция, Италия и Испания. Българските преработватели предлагат хранителни добавки, които спомагат за ставите и стомаха. Тези добавки се изнасят за почти целия свят, като огромен интерес има от 12 държави, сред които са Китай, САЩ и Франция. Потенциалът е голям и с всеки изминал месец се отварят все повече и повече пазари.

Охлювъдството не е за всеки

Пенчо Петков притежава ферма за охлюви и ресторант към нея. Започва да се занимава с бизнеса през 2009 г. Фермата е от самото начало, а преди 1 година създава и хранителното заведение. Спечелил е европейски проект по мярка „Млад фермер“. Получава 25 000 евро за разширяване на съоръженията си.

Пред Агрозона Петков сподели, че произвежда около 12-15 тона годишно живи охлюви. 80 % от продукцията отива в чужбина – в страните-членки от ЕС –  Белгия, Франция, Холандия и Португалия, където след това се преработва. 20 % ползва за собствения си ресторант, където по-голямата част от клиентите са чужденци. Споделя, че българите все още не могат да се отворят за специфичния вкус на охлювото месо.

Отглеждането на охлюви не е толкова лесно, колкото се твърди, категоричен е собственикът. Човек трябва да знае абсолютно всичко за материята. Рентабилността идва чак след 4- 5 година и все пак не може да се говори за големи печалби. За да произведеш 1 лв. трябва да вложиш минимум 50 стотинки. В момента българският охлюв е ценен заради добрата си цена, но тя не устройва производителите, казва още Петков. Затова и след т.н. бум на охлювни ферми то сега хората занимаващи се с бизнеса са останали много малко.

 Французите ядат 50 хил. т охлюви годишно

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Според статистика на специализирания сайт “Touchstone snails” консумацията на охлюви в световен мащаб е 450 – 500 хил. тона. 13- 15 % от тях идват от ферми. Най-големият пазар на животните е в Европа и по-точно – Франция, следвана от Италия и Испания. Консумацията във Франция достига 50 хил. тона годишно. Италианците ядат около 38 хил. тона, а испанците 20 хил. тона. Данните показват, че в страната на петлите 80 % от охлювите са внос. Италия внася 65 %, а Испания 55 %.

Световният пазар на охлюви постоянно се увеличава. В следващите години се очаква да отворят нови пазари, като кандидати за това са САЩ, Япония, Китай и Скандинавските страни. Това обаче отново се дължи на трите държави първенци. Френската и италианската кухня е широко разпространена в посочените страни и по-заможните смятат охлювото месо за синоним на изтънчен вкус и социален статус.

 

54-55

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА