Джоузеф Щиглиц: След 10 години Еврозоната няма да изглежда по същия начин

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Еврозоната ще съществува и след 10 години, въпросът е как ще изглежда. Малко вероятно е в нея да членуват 19 държави, както е сега. Трудно е да се каже коя ще остане. Мнението е на носителя на Нобелова награда за икономика, американския професор Джоузеф Щиглиц. Според него през идното десетилетие Еврозоната е застрашена от разпадане заради липсата на решителност и солидарност между държавите от Европейския съюз. Европейският съюз трябва вече да предприеме необходимите реформи, за да запази целостта си, каза още той.

„Обезпокоителна е скоростта, с която се взимат решенията в Европа“, казва той в интервю за “Welt”. „В политическо отношение има едно мнение за това какво трябва да се направи по даден въпрос, но в последствие това решение се блокира, хвърля се на боклука и с времето се изоставя.“, допълва той. Според икономиста са необходими дълбоки реформи, като например създаване на банков съюз или гарантиране на депозитите. Европейската политика няма да може да спаси разклатения валутен съюз в дългосрочен план. След 10 години ще има еврозона, но въпросът е как ще изглежда – коя държава ще остане в него и коя ще излезе.

Бавната икономика на ЕС може да се забърза само ако общата валута се разпадне или ако се обособят два валутни съюза – Северен и Южен, е мнението на главния икономист на Световната банка.

Като негативен пример Щиглиц посочва Италия. „Ако погледнем Италия, струва ми се, че хората там все повече се разочароват от еврото.“, казва той. Дори на икономистите и водещите политици в страната е ясно, че икономиката на Италия не функционира добре в Еврозоната. Това е много трудно за италианците в емоционално отношение и те дълго време се съпротивляваха да приемат това.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА