ААЗП готви протест, ако не отпаднат предложените изменения по ПРСР

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Асоциацията на агроекологичните земеделски производители е готова за протестни действия, ако не бъдат отменени предложените изменения по ПРСР (2007-2013), съобщават от пресцентъра на Асоциацията. Вчера, 10 август, 2015 г. ААЗП изпрати своето становище до министъра на земеделието и храните Десислава Танева и председателя на Комисията по земеделието и храните към НС Румен Христов, относно публикуваното преди броени дни 15-то изменение на ПРСР (2007-2013), с което се променят изискванията по направление „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите“ от мярка 214 „Агроекологични плащания“.

Асоциацията на агроекологичните земеделски производители счита, че с предлаганите промени безпрецедентно се погазват правата на фермерите, които са одобрени за изпълнение на 5-годишни агроекологични ангажименти и стриктно спазват разпоредбите и изискванията на направлението, тъй като многократно се повишават разходите и изискванията към тях, а в същото време се намалява двойно ставката на подпомагането.

От ААЗП напомнят, че преди повече от месец са предупредили за схемата с гъските, целяща да източи бюджета на мярка 10 „Агроекология и климат“. Опасенията, според експертите, се потвърждават, тъй като изменението на ПРСР (2007-2013) цели да откаже фермерите от продължаване на ангажиментите за сеитбооборот, като по този начин парите, които би следвало да им се изплатят за 2016 г. и 2017 г. от бюджета на ПРСР (2014-2020), ще покрият изцяло плащанията за гъските. Скандалното е как се раздават безогледно пари „на калпак“ за направлението за изхранване на гъските, което по никакъв начин не изпълнява целите и приоритетите на мярката, се казва в становището на Асоциацията. В същото време на практика ще бъде прекратено по средата на прилагането си направлението „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите“, без да се даде възможност да бъдат постигнати целите и резултатите, както и ефекта върху почвите и водите.

ААЗП счита, че предложената нотификация на Програмата е абсолютно нелогична и неаргументирана, тъй като не се базира на никаква статистика, данни или анализи. В нея единствено прозира желанието на МЗХ да замени една толкова полезна практика, каквато е сеитбооборота с даване на пари „на калпак“ чрез схемата за гъските.

От МЗХ противоречиво отговарят, че няма предвидени средства в новия програмен период на ПРСР (2014-2020) за плащания по старата Програма (2007-2013) за сеитбооборота за 2016 и 2017 г. В същия тон са и публичните изявления на зам.-министър Грудев, който категорично твърди, че няма да има пари за сеитбооборот след 2015 г. и фермерите следва да се откажат от продължаването на агроекологичните си ангажименти, без да се налага да връщат получените до момента средства. Настоящото предложение за промяна на ПРСР (2007-2013) обаче показва обратното – предвидени средства в бюджета на новата Програма има, но фермерите се поставят „на колене“, заради повишените изисквания и намалените двойно ставки, за да се откажат доброволно от изпълнението на агроекологичните си ангажименти. Логично възникват въпросите:

– защо се решава спирането на тази дейност две години преди приключването й и преди да е налице реалният агроекологичен ефект по отношение на нитратното замърсяване и почвената ерозия, и при категоричната липса на правна рамка и обосновка за нейното „доброволно прекратяване“?

– защо България и ЕС „инвестират“ три години в агроекологията и се отказват, а съдебните искове от страна на земеделските стопани за пропуснати ползи ще бъдат изяло за сметка на бюджета на страната ни?

– кой ще поеме отговорност и ще плати за това, и трябва ли тогава отново да бъдат заклеймени зърнопроизводителите като „врагове на земеделието“ и държавата?

Асоциация на агроекологичните земеделски производители настоява за отмяна на това предложение за промяна на ПРСР (2007-2013) и за продължаване на плащанията по направление „Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите“ до изтичането на 5-годишните ангажименти. В противен случай браншовиците са готови да защитим правата и интересите на своите членове и на останалите бенефициенти по мярката с всички законови средства.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА